The names of the finalists of the 11th edition of the Grand Prix XI are finally out!

The names of the finalists of the 11th edition of the Grand Prix XI are finally out!

The winners of the 11th edition of the Grand Prix will be announced on 24 May at the Casa dell’Architettura in Rome. 


On 8 March at the Casalgrande Padana Creative Centre, the International Jury finally reached an agreement on the projects that will be awarded at the 2015-2018 Grand Prix.

Chaired by Franco Manfredini (President of Casalgrande Padana), the jury is composed of Federico Bucci, architect, journalist, architecture historian, member of faculty of the Milan Polytechnic, and Prorector of the Mantua Campus of the Milan Polytechnic; Orazio Campo architect, member of faculty of the Department of Architecture of the universities of La Sapienza and Roma III, appointed by the Rome Architects Registration Board; Tobias Lutz, Founder and CEO of the Architonic design and architecture platform, Zurich, Switzerland; Mia Pizzi, journalist at Abitare magazine; Sebastian Redecke, architect and editor at Bauwelt magazine, and Matteo Vercelloni, architect, journalist, and architecture critic. The jury has chosen the names of the finalists of the 11th edition after evaluating over 130 applications and selecting the projects that have best expressed the theme of ceramics as the star of the architectural project from both a formal and functional point of view.


Here are the names of the finalists:
Simone Capozza – Formello swimming pool (Rome, Italy)
Riccardo Cioli, Vanni Ancilotti, Claudio Beveforti; Collettivo Ardea- Casa MM (Lamporecchio, Italy)
Josephine Dahl – Eurostop (Halmstad, Sweden)
Alfonso Femia – New “Dallara“ educational and exhibition complex (Varano de’ Melegari, Italy) and Gabriel’s Garden - (Asnières-sur-Seine, France)
Birgitta Hjelm-Luontola – LuxLine (Pori, Finland)
Arata Isozaki, Andrea Maffei – Allianz Tower (Milan, Italy)
Magda Kmita – Riviera Shopping Centre (Lipetsk, Russia)
Camilla Lapucci – KLAB (Prato, Italy)
Yoshiki Nishio – Hokkaido University of Science (Hokkaido, Japan)
NOA – Alpin Panorama Hotel Hubertus (Valdaora, Italy)
Glòria Papp – E.House (Egerszalók, Hungary)
Jean Baptiste Pietri – La Barquière (Marseilles, France) 
Mihaela Rusulet – VOX Technology Park (Timisoara, Romania)
Erol Tabanca – Ashgabat International Airport (Ashgabat, Turkmenistan) 
Filippo Taidelli – Humanitas University Campus, (Rozzano Milan, Italy); Humanitas Congress Centre, Pieve Emanuele (Milan, Italy)
Matteo Thun – JW Marriott Venice Resort & SPA (Venice, Italy) 
Andrea Zanarini - Cogen cogeneration plant(Bologna, Italy)

 

The winners of the four categories (shopping centres, public and service buildings, industrial buildings; residential buildings; façade cladding; outdoor flooring; swimming pools and spas) will be announced during the Awards ceremony on 24 May at Casa dell’Architettura in Rome.

Professor Paolo Portoghesi will also take part in the event, during which he’ll illustrate the Casa Baldi restoration project, which will turn it into Casalgrande Padana’s new showroom.

Join us on 24 May in Rome at Casa dell’Architettura, Piazza Manfredo Fanti, 47.

Continuing education credits will be awarded.

Follow us on our social platforms! 
We’ll keep you up-to-date with the time and how to register to the awards ceremony!

Flag of Germany